انتشار : 1398/07/14 بازدید : 746

پیام رئیس سازمان نظام دامپزشکی به مناسبت فرا رسیدن 14 مهر روز ملی دامپزشکی

قرار گرفتن روز ملی دامپزشکی در ماه زیبای مهر نشانگر این نکته است که حرفه مقدس دامپزشکی از نظر ساختار و ماهیت با مهربانی و مهرورزی عجین است و تلاش و کوشش جمعی و فراگیر اعضای این خانواده راهی است به سوی تأمین امنیت، بهداشت و سلامت جامعه.

بسم الله الرحمن الرحیم

فرا رسیدن ۱۴ مهر، «روز ملی دامپزشکی» را به خانواده فرهیخته و بزرگ دامپزشکی در سراسر میهن عزیزمان، ایران صمیمانه تبریک و تهنیت عرض می‌نمایم.

قرار گرفتن روز ملی دامپزشکی در ماه زیبای مهر نشانگر این نکته است که حرفه مقدس دامپزشکی از نظر ساختار و ماهیت با مهربانی و مهرورزی عجین است و تلاش و کوشش جمعی و فراگیر اعضای این خانواده راهی است به سوی تأمین امنیت، بهداشت و سلامت جامعه.

در سال‌های اخیر حوزه دامپزشکی کشور بویژه در بخش خصوصی به دلیل نقش آفرینی‌های گسترده دامپزشکان و همکاران عزیز سایر رده‌های دامپزشکی در بخش اشتغال و رونق تولید و نقش محوری در پیشبرد برنامه‌های اقتصادی، از ارزش و جایگاه والا‌تری برخوردار شده است.

امروزه کشور عزیزمان در کمال افتخار در رده پنجم بزرگترین تولیدکنندگان گوشت قرمز، گوشت مرغ، ششمین تولید کننده بزرگ تخم مرغ و هفتمین تولید کننده بزرگ عسل در جهان قرار داد، همچنین بالاترین تولید ماهی قزل آلای پرورشی را در جهان به خود اختصاص داده است و خاویار و میگوی صادراتی آن حرف اول را در جهان می‌زند.

بدون تردید ردپای بیش از 39 هزار عضو سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران در تمامی این افتخارآفرینی‌ها به وضوح دیده می شود. جایی که آنان در عرصه‌های مختلف علمی، تحقیقاتی، اجرایی، درمانی و بهداشتی حضوری مستمر و فعال داشته و هر روز بیش از پیش توانمندی‌های فنی و تخصصی را به منصه ظهور می‌رسانند.

البته ناگفته نماند حوزه دامپزشکی کشور نیاز به توسعه همه‌جانبه در حوزه‌های آموزشی، مبارزه با بیماری‌ها و ساماندهی و نظم بخشیدن به فعالیت‌های درون بخشی را به وضوح در خود احساس می‌کند به طوریکه تأخیر در برنامه‌ریزی صحیح و مدون و شتاب در مسیر تحول در این حوزه‌ها ممکن است خسارات و صدمات جبران‌ناپذیری را در عرصه‌های بهداشت و سلامت، اشتغال‌زایی و رفاه عمومی و نیز از جنبه روانی به مردم عزیزمان تحمیل نماید.

ذکر دوباره این نکته ضروری به نظر می رسد که دولتمردان و قانونگذاران کشور به حرفه‌ی دامپزشکی در برنامه‌ریزی‌ها و تدوین راهبردها در حوزه بهداشت و سلامت آنقدر که باید و شاید توجه ندارند  و" نقش و جایگاه امروزی دامپزشکی در کشور کمترین تناسب را با اهمیت این حرفه و جایگاه آن به مانند کشورهای توسعه یافته دارد.

 در واقع هیچ توجیهی برای عدم قائل شدن هرگونه نقشی برای دامپزشکی در برنامه راهبردی موسوم به "طرح جامع نظام سلامت" نمی توان پیدا کرد، چراکه سلامت بدون بهداشت و پیشگیری معنایی ندارد.

چه کسی پاسخگو است؟

چه کسی مسئولیت و پیشگیری و مبارزه با بیش از ۸۵۰ بیماری مشترک بین انسان و دام را بر عهده دارد؟

تدوین و ابلاغ قوانین و مقررات برای تأمین بودجه و اعتبار برای بیش از ۷۵۰۰ مسئول فنی بهداشتی مورد نیاز برای نظارت بر بهداشت و سلامت مواد پروتئینی با منشأ دامی (از مزرعه تا سفره) بر عهده‌ی چه کسانی قرار دارد؟!

چه کسانی مسئولیت این همه آشفتگی و بی برنامگی در پذیرش دانشجویان در رشته‌های مرتبط با حرفه‌ی دامپزشکی را بر عهده می‌گیرند؟!

چه کسانی در بروز این همه تفاوت و تبعیض در حقوق و مزایای دامپزشکان با فارغ التحصیلان گروه های پزشکی تقصیر دارند؟!

کجاست سهم و نقش دامپزشکی در طرح جامع سلامت کشور؟ آن هم در شرایطی که این حوزه حضور پر رنگی در توسعه تجارت بین‌المللی کشور عهده دار است.

یقینأ درایت نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی و تأکید دولت محترم تدبیر و امید و آنچه در اسناد بالادستی و نقشه راه و چشم انداز توسعه نظام مقدس جمهوری اسلامی نمایان است، واگذاری امور مردم به مردم و تقویت نقش نهادهای حاکمیتی در سیاست‌گذاری‌ها در برنامه‌ریزی‌ها و نظارت‌های عالیه و حمایت‌های وزارت محترم جهاد کشاورزی از این سیاست‌ها می‌تواند در شکل گیری یک فضای مناسب برای تحقق آرمان‌ها و رسیدن به اهداف متعالی دامپزشکی نقش اساسی داشته باشد.

باید این باور را نهادینه کرد که رسیدن به قله‌های افتخار و موفقیت در عرصه دامپزشکی بدون همیاری و همکاری تمامی سازمان‌ها و نهادهای ذی ربط و ذی نفع در این عرصه امکانپذیر نخواهد بود.

 

دکتر محمدرضا صفری، رئیس سازمان/14 مهرماه 1398