انتشار : 1398/09/09 بازدید : 1717

آنفولانزای h1n1 چه علائمی دارد و چرا باید از آنفولانزای خوکی ترسید؟

قدرت بیماری‌زایی آنفولانزای خوکی یا h1n1 سه برابر ویروس آنفلوانزای معمولی بوده و بیشترین شیوع آن در فصول سرد سال است. انتقال آن از انسان به انسان است (نه حیوان به انسان) که معمولاً قسمت فوقانی سیستم تنفسی را درگیر می‌نماید و تنها در ۱ تا ۲ درصد می‌تواند منجر به مرگ شود.

آنفلوانزای H1N1 نوعی عفونت است. این آنفولانزا، مشابه آنفلوآنزای فصلی نیست. ویروس این آنفلوانزای نوع A. است که اولین بار در سال ۱۹۱۸ میلادی در آمریکا شناخته شد و پس از یک دوره طولانی سال ۲۰۰۹ بار دیگر به نام آنفلوانزای خوکی (Swine flu) با شکل، قدرت و توانایی بیماریزایی متفاوت از گذشته ابتدا در ایالت کالیفرنیای جنوبی کشور آمریکا و سپس در سراسر جهان شیوع یافت.
 
علت نامگذاری این بیماری به آنفلوانزای خوکی آن بود که در آزمایش‌های انجام شده از این ویروس، مشخص شده که تعدادی از ژن‌های آن شبیه به آنفلوانزای ویروسی است که در خوک‌های شمال آمریکا وجود دارد.

قدرت بیماری‌زایی این ویروس، سه برابر ویروس آنفلوانزای معمولی بوده و بیشترین شیوع آن در فصول سرد سال است. انتقال آن از انسان به انسان است (نه حیوان به انسان) که معمولاً قسمت فوقانی سیستم تنفسی را درگیر می‌نماید و تنها در ۱ تا ۲ درصد می‌تواند منجر به مرگ شود.
 

آنفولانزای خوکی چگونه به انسان منقل شد؟

آنفلوانزاى خوکی (Swine flu) یک بیمارى تنفسى خوک‌ها است که توسط ویروس آنفلوانزاى نوع H1N1 ایجاد می‌شود. این نوع آنفلوآنزا معمولا در خوک‌ها بروز می‌کند.

ویروس‌هاى انفولانزای خوکی میزبان اصلی شان خوک است، اما می‌توانند مرغ‌ها و حتی انسان‌ها را آلوده کنند. ویروس‌هاى آنفولانزاى خوکی دائماً تغییر شکل می‌دهند. البته خوک‌ها به وسیله آنفلوانزاى مرغى هم می‌توانند آلوده شوند گرچه به اندازه نوع خوکی در این حیوانات مهاجم نیست.

اما چه چیزی ویروس کنونی را تبدیل به ویروسی خطرناک کرده است؟ ویروس خوکی نیز مانند تمام ویروس‌های دیگر خود را تغییر می‌دهد. اگر خوک‌های مبتلا به آنفلوانزای خوکی همزمان به آنفلوانزای انسانی یا پرندگان نیز مبتلا باشند، این ویروس‌ها می‌توانند در بدن حیوان ژن‌های خود را تعویض کنند. بدین ترتیب نوعی جدید از ویروس به وجود می‌آید که هم ژن‌های انسان و هم ژن‌های حیوان را در خود دارد. این همان اتفاقی است که ظاهرا در مورد ویروس کنونی افتاده است.  

ابتلا به آنفلوانزای خوکی  برای نخستین بار در مکزیک مشاهده شد و پس از آن نیز در ایالت‌های جنوبی ایالات متحده، مواردی مشابه گزارش شد. تعداد کشته شدگان و مبتلایان این بیماری در مکزیک در فاصله کوتاهی به هزاران نفر رسید و بانک جهانی برای مقابله با این بیماری، ۲۲۵ میلیون دلار در اختیار دولت مکزیک قرار داد.
 
آنفولانزای h1n1 چه علائمی دارد و آیا باید از آنفولانمزای خوکی ترسید؟
 

آنفولانزای خوکی چه علائمی دارد؟

علایم آنفولانزای خوکی که همانند آنفلوآنزای فصلی است، عبارت است از:

· تب، که معمولا درجات بالای تب در بیماران دیده می‌شود، اما برخلاف آنفلوآنزای فصلی برخی اوقات وجود ندارد.
· سرفه در بیماری آنفولانزای خوکی وجود دارد
· گرفتگی یا آب ریزش بینی
· گلودرد
· بدن درد
· سردرد
· لرز
·خستگی در آنفولانزای h۱n۱ بعضی اوقات می‌تواند مفرط باشد.
· اسهال و استفراغ که نسبت به آنفلوآنزای فصلی کمی بیشتر است.
 
آنفولانزای h1n1 چه علائمی دارد و آیا باید از آنفولانمزای خوکی ترسید؟
 

گروه‌های پرخطر کدامند؟

به گزارش ایرنا، آنطور که کارشناسان بهداشت و درمان می‌گویند، افراد در معرض خطر همچون بیماران قلبی، دیابتی، بیماران تنفسی، افراد بالای ۶۵ سال، کودکان بالای دو سال، مادران باردار، بیمارانی که دارو‌های سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند، بیماران دارای نارسایی کبد و کلیه، بیماران تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن ضمن مراقبت ویژه از خودشان حتما واکسن آنفلوآنزا فصلی را تزریق کنند، زیرا بیش از سایرین در معرض ابتلا به بیماری هستند.

توصیه دیگر مسئولان بهداشتی این است که بیماران خاص و گروه‌هایی که بیش از دیگران در معرض ابتلا قرار دارند، از واکسن آنفلوآنزا استفاده کنند تا با آغاز موج دوم شیوع این بیماری دچار مشکل نشوند.
 

آنفولانزای خوکی واگیر دار است؟

کسی که حامل ویروس H۱N۱ است می‌تواند آن را به افراد دیگر انتقال دهد. این موضوع را هم در نظر داشته باشید که سرایت و یا ابتلا به بیماری H۱N۱ در صورتی که شیوع H۱N۱ در منطقه شما وجود داشته باشد، تعداد زیادی از افراد را آلوده خواهد کرد.

پس حتما هنگام سرفه کردن، جلوی بینی و دهان خود را بگیرید و پس از سرفه یا عطسه، دست‌های آلوده خود را به جایی نزنید. دستمال‌های مورد استفاده را در سطل زباله قرار دهید.

دست‌ها را اغلب با صابون و آب بشویید و یا از ضدعفونی کننده‌های الکلی مخصوص دست، استفاده کنید. چشم ها، بینی و یا دهان را کاملا شستشو دهید. از نزدیک شدن به افراد مبتلا به این بیماری اجتناب کنید. اگر در حال مسافرت یا درمیان گروه‌های بزرگی از مردم هستید، از ماسک استفاده کنید.

زمانی که بیمار هستید، بهتر است در منزل استراحت کرده و از حضور در اماکن عمومی و شلوغ پرهیز کنید تا خطر سرایت بیماری را افزایش ندهید. حداقل ۲۴ ساعت بعد از کاهش تب در منزل بمانید و استراحت کنید.


شناسایی و راه‌های درمان آنفولانزای h۱n۱ 

رعایت بهداشت فردی به خصوص شتشو منظم دست با مواد ضد عفونی، عدم روبوسی، پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه با دستمال و عدم حضور در محل کار تا زمان پشت سر گذاشتن زمان حاد بیماری را از راهکار‌ها برای پیشگیری از این بیماری دانست.

لازم است که افراد در صورت ابتلا به این بیماری در اسرع وقت به پزشک معالج مراجعه و از هر گونه فرایند خوددرمانی خوداری کنند.

یکی از علت‌های بالا بودن مرگ ناشی از این بیماری به خصوص در افراد در معرض خطر ناشی از خوددرمانی و تاخیر در مراجعه سبب افزایش ریسک بستری و بالا رفتن عوارض بیماری به خصوص مرگ ناشی از این بیماری می‌شود.