انتشار : 1398/09/24 بازدید : 1642

پخش سریال «زیر همکف» به دلیل وهن حرفه دامپزشکی و جریحه‌دار شدن احساسات جامعه دامپزشکی کشور فوراً متوقف شود

رئیس سازمان نظام دامپزشکی در نامه‌ای به رئیس سازمان صدا و سیما، خواستار توقف فوری پخش سریال توهین‌آمیز زیر همکف شد.

بسمه تعالی

جناب آقای دکتر علی‌عسگری

رئیس محترم سازمان صدا و سیما

با سلام و دعای خیر؛

موضوع: درخواست توقف فوری پخش سریال «زیر همکف» به دلیل وهن حرفه دامپزشکی و جریحه‌دار شدن احساسات جامعه دامپزشکی کشور

همانطور که استحضار دارید؛ سازمان نظام دامپزشكي جمهوري اسلامی ايران كه قانون تأسيس آن در آبان‌ماه 1376 به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد، سازماني است داراي استقلال مالي و شخصيت حقوقي مستقل غيردولتي كه مسئولیت سنگین حفظ شئون حرفه و پيشبرد و اصلاح امور دامپزشكي و ارتقای بهداشت عمومي و همچنین وظیفه‌ی همکاری با مراکز تحقیقاتی، علمی و آموزشی و ارائه مشورت‌های لازم در زمینه تهیه مواد درسی و محتوای آموزش دامپزشکی در سطوح مختلف به‌ وزارتخانه‌های ذی‌ربط را بر عهده دارد.

بی شک نقش و جایگاه بی‌بدیل دامپزشکان در حوزه سلامت و بهداشت عمومی و تضمین کیفیت بهداشتی مواد غذایی با منشأ دامی و تأمین و صیانت از سلامت و بهداشت عمومی جامعه در راستای تحقق شعار «جهان واحد، سلامت واحد» به‌عنوان یکی از چشم‌اندازهای آتی جهانی بر کسی پوشیده نیست.

برای اینجانب به عنوان رئیس سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران که در برگیرنده بیش از 40 هزار عضو دکتر دامپزشک و پیرادامپزشک جای بسی خوشوقتی و مایه قدرشناسی است که در سال‌های اخیر صدا و سیما رویکرد جدی و قابل تحسینی را در معرفی ابعاد مختلف رشته دامپزشکی و حجم و گستردگی خدمات همکاران دامپزشک در سراسر کشور در قالب تولید برنامه‌هایی مانند مجله تصویری دامپزشکی، سریال خانواده دکتر ماهان و ... نمونه‌هایی از این دست به نمایش گذاشته است، معهذا متأسفانه از تاریخ 22 آذرماه جاری سریال طنز «زیر همکف» در ساعت 22 در آنتن پخش شبکه یک سیما قرار گرفته است که باعث جریحه‌دار شدن احساسات همکاران شریف و   خدوم دامپزشکی کشور شده و طیف وسیعی از اعتراضات و نارضایتی را در بین همکاران دامپزشک، انجمن‌ها و تشکل‌های صنفی، رسانه‌های تخصصی دامپزشکی، شبکه‌های مجازی و مخاطبین حرفه دامپزشکی ایجاد کرده است. پر واضح است که نوعی بی‌سلیقگی توأم با دانش کم در خصوص معرفی دامپزشکان صورت گرفته است.

تردیدی نیست که پذیرش بی‌رویه دانشجوی دامپزشکی سبب تضعیف جایگاه شغلی دامپزشکان و تهدیدی برای بهداشت عمومی جامعه شده است، اما احتمالاً به دلیل نبودن یک مشاور دامپزشک در هنگام فیلمنامه نویسی سریال یاد شده برداشت نامناسبی از این موضوع صورت گرفته و جلوه‌ی نامطلوبی از فعالیت دامپزشکان ارایه شده است.

مزید استحضار جناب‌عالی، حوزه دامپزشکی اسب، یک حوزه وسیع و بسیار فنی و تخصصی بوده که همکاران شاغل در آن ضمن دارا بودن دانش و مهارت عملی بالا، شأن و منزلت اجتماعی بسیار بالایی در بین مالکان باشگاه‌ها و مجتمع‌های سوارکاری کسب کرده‌اند.

پخش چنین سریالی هر چند با عنوان طنز، دور از منزلت و جایگاه رفیع صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران می‌باشد و سریال مزبور، مرز طنز و توهین و تخریب را مخدوش کرده است.

خواهشمند است به دلیل وهن حرفه دامپزشکی و جریحه‌دار شدن احساسات همکاران خدوم و شریف دامپزشکی کشور در اقصی نقاط کشور دستور فرمایید پخش این سریال در اسرع وقت متوقف شده و جلسه‌ای با حضور دامپزشکان مجرب و صاحبنظر و سازندگان این سریال در خصوص اصلاح محتوای آن تشکیل شود.

علاوه بر این به منظور تبیین حجم و خدمات گسترده دامپزشکی خواهشمند است دستور فرمایید ترتیبی اتخاذ شود تا در آینده نزدیک نشستی با مشارکت جناب‌عالی و برخی از چهره‌های ماندگار و بزرگان دامپزشکی به همراه برخی از اعضای شورای مرکزی سازمان نظام دامپزشکی ج.ا.ا. و گروه دامپزشکی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به‌منظور ارائه و بررسی پیشنهادات در خصوص نهادینه شدن «سلامت واحد» در حوزه‌های رسانه‌ای کشور برگزار شود.

پیشاپیش از دستور مساعدت جناب‌عالی سپاسگزاری می‌شود.

 

دکتر محمدرضا صفری/رئیس سازمان