انتشار : 1399/04/28 بازدید : 433

از معضل درمانگران غیرمجاز و داروهای تقلبی تا ایرادات ساختاری ماده ۱۹

نشست هم اندیشی رییس سازمان دامپزشکی کشور با اعضای چهارمین دوره شورای نظام دامپزشکی استان تهران برگزار شد

به گزارش روابط عمومی نظام دامپزشکی استان تهران در ابتدای این جلسه «دکتر رامین سلامتی» رییس نظام دامپزشکی استان تهران ضمن تبریک انتخاب آقای دکتر علی‌صفر ماکنعلی به‌عنوان رئيس سازمان دامپزشکی کشور، ایشان را از چهر‌ه‌های علمی و مایه افتخار دامپزشکی کشور خواند و در ادامه گزارش عملکردی از فعالیت های یک ساله شورای جدید ارائه داد.

وی ضمن ابراز خرسندی از فضای تعامل بوجود آمده بین اداره کل دامپزشکی و نظام دامپزشکی استان تهران تصریح کرد: «کمتر استانی را می توان پیدا کرد که بین اداره کل و نظام دامپزشکی چنین فضای تعامل و همکاری وجود داشته باشد. همچنین خدا را شاکریم که در شورای چهارم نظام دامپزشکی استان تهران شاهد تشکیل شورایی با همدلی و هماهنگی بین تمامی بخش ها بوده ایم. تلاش ما این بوده است از تمامی بخش های خصوصی، دام کوچک، مایه کوبی، داروخانه ها و سایر رده ها همچنین از بخش دولتی نمایندگانی را در کنار خود داشته باشیم.»

دکتر سلامتی یادآور شد: «بر خلاف بیشتر استان ها، در استان تهران هر یک از اعضای شورا کاری را برعهده گرفته و تمامی تصمیمات در راستای دو کارگروه اماکن دامی موضوع ماده 5 وکارگروه ماده 2 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی برگزار می شود و تصمیمات از حالت رییس محور و سلیقه ای جدا شده است. تمامی تصمیمات بر اساس همفکری و مشورت گروهی گرفته می شود.»

وی تصریح کرد: «همچنین در هر دو کارگروه نمایندگانی از اداره کل دامپزشکی استان تهران حضور دارند. بنده خود عضو هیچ کمیسیونی نیستم و تلاش کرده ام بیشتر پاسخگوی اعتراضات و شکایت های احتمالی باشم. مسیر را با همفکری اعضا طوری تعیین کردیم که تصمیمات با رای و نظر کمیسیون پیش رفته و اشتباهات به حداقل برسد. همچنین در این مسیر جوابگویی نیز سرعت بیشتری گرفته است.»

رییس نظام دامپزشکی استان تهران در بخش دیگری از صحبت های خود به اهمیت بخش نظارت توسط اداره کل دامپزشکی اشاره کرد و گفت: «متاسفانه سال های اخیر شاهد این بودیم که هر قسمتی که به نظام دامپزشکی واگذار می شد در اداره کل نظارت بر روی آن قسمت برداشته می شد. در صورتی که بنده شخصا اعتقاد ویژه ای به نظارت دارم و در دور جدید شورا سعی کردیم جای خالی این نظارت ها پر شود و خدا را شکر اداره کل نیز در این مسیر همراه و کمک حال ما بود. هر قسمتی از کار که نیاز به بازنگری دارد از طرف اداره کل نظارت و پیگیری می شود. این مهم شفافیت و تضمین سلامت کار را بالا می برد.»

وی همچنین از حضور درمانگران غیرمجاز بخش خصوصی گلایه کرد و گفت: «یکی از مشکلات عمده در استان تهران حضور درمانگران غیرمجاز و داروهای تقلبی است. متاسفانه در سالهای قبل بانک اطلاعاتی درستی در دست نبود. در دور جدید شورا تلاش بر این شد که سیستم الکترونیک و یکپارچه ای را تشکیل دهیم. با راه‌اندازی این سیستم در جهت نسخه آنلاین در استان و ثبت مشخصات مسئولین فنی کمک بزرگی صورت گرفته است. تمامی مسئولین فنی موظف به ثبت اطلاعات در اتوماسیون اداری هستند. با روی سیستم آمدن این فرآیندها مسئولین فنی ملزم به پاسخگویی هستند. برای همه آنها کدی از طرف نظام دامپزشکی تعیین می شود و به این طریق تنها افرادی که کد دارند می توانند نسخه آنلاین تجویز کنند. در نتیجه خود به خود درمانگرهای غیرمجاز از چرخه درمان خارج می شوند.»

دکتر سلامتی از نظارت جدی بر مرغداری ها خبر داد و گفت: «در بخش داروهای قاچاق کارهایی صورت گرفت و از مسئولین فنی خواسته ایم در بخش مرغداری ها نظارت محکم و جدی تری داشته باشند.»

رییس نظام دامپزشکی استان تهران همچنین از خرید ساختمانی برای نظام دامپزشکی استان تهران خبر داد و افزود: «خوشبختانه در هفته گذشته موفق شدیم در مزایده بانک تجارت شرکت و ساختمانی در شان همکاران و اعضای محترم نظام دامپزشکی استان تهران خریداری کنیم که انشالله ظرف یکی دو ماه آینده به مکان جدید منتقل خواهیم شد.»

ماده ۱۹ ایرادات ساختاری فراوانی دارد

در ادامه جلسه دکتر سعید کرمی معاون اداره کل و عضو شورای نظام دامپزشکی استان تهران افق دوردست نظام دامپزشکی استان تهران را عدم وجود واحدی در استان بدون حضور مسئول فنی در آن واحد دانست و افزود: «در یک سال اخیر شاهد تحرک و فعالیت خیلی بالایی در نظام دامپزشکی استان تهران بوده ایم. حضور نمایندگانی از اداره کل در تمامی کارگروه ها و تصمیمات نظام موضوعی بود که قبل از این اتفاق نیفتاده بود و این مهم به پیشنهاد نظام دامپزشکی استان تهران رقم خورد.»

دکتر کرمی موضوع ماده 19 را یکی از موضوعات مهم در دستور کار دانست و توضیح داد: «ماده 19 دستورالعملی است که متاسفانه ایرادات ساختاری فراوانی دارد. با وجود 5 ویرایش از آن اما همچنان شاهد ایرادات ساختاری و اساسی در آن هستیم و این مهم نیازمند طرحی جدید می باشد. اگر این موضوع حل شود قطعا تغییر چشمگیری در نظارت واحدهای تولیدی و بهداشتی شاهد خواهیم بود.»

در بحث اماکن دامی دقت نظر بالایی در شورای چهارم نظام صورت می‌گیرد

دکتر محسن مشکوه دیگر عضو شورای نظام دامپزشکی استان تهران نیز در این جلسه ضمن تشکر از زحمات، پیگیری، سلامت، شفافیت و سخت کوشی دکتر سلامتی از تلاش و فعالیت اعضای شورای نظام دامپزشکی استان تهران در جهت انجام سیاست ها، دستورالعمل و ضوابط اعلامی از طرف سازمان دامپزشکی کشور یاد کرد و افزود: «به طور مثال در بحث اماکن دامی و رعایت حرائم بهداشتی دقت نظر بالایی در شورای چهارم نظام صورت می گیرد و تلاش بر این است پروانه های صادره طبق ضوابط و دستورالعمل ها با حداکثر رعایت حرایم بهداشتی صورت بگیرد هر چند در این زمینه مشکلات زیادی بوجود می آید و شاهد اعتراضات زیادی از طرف جهاد کشاورزی هستیم.»

شورای جدید کمیته مشورت دارویی تشکیل داده است

دکتر فرانک ابناء رودحله دیگر عضو شورای نظام دامپزشکی استان تهران نیز به یکی از ایرادات بزرگ در سیستم دارویی اشاره کرد و توضیح داد: «قرار بر این بود از سال 92 شیوه‌نامه احراز صلاحیت مسئولین فنی واحدهای دارویی صادر و اجرایی گردد که متاسفانه این اتفاق نیافتاد. خوشبختانه با روی کار آمدن شورای جدید نظام دامپزشکی استان تهران کمیته مشورت دارویی تشکیل داده و از اساتید مختلف و صاحب نظر در این حوزه استفاده و دعوت شد. تقریبا 19 جلسه در این خصوص تشکیل گردید و نهایتا شهریور ماه شیوه نامه را آماده و تحویل سازمان دامپزشکی دادیم ولی تا به امروز جوابی گرفته نشده است.»

وی ضمن اظهار امیدواری از به سرانجام رسیدن و ابلاغ این شیوه نامه با روی کارآمدن ریاست جدید سازمان دامپزشکی گفت: «استان تهران با حدود 500 واحد تولید، واردات و توزیع دارو به طور قطع برای نظارت و عملکرد بهتر نیازمند کارشناسی و ابلاغ این شیوه نامه است.»

شهرداری‌های مناطق مشکلات زیادی برای دامپزشکان به وجود می‌‌آورند

در ادامه جلسه دکتر عباس نعمت الله دیگر عضو شورای نظام دامپزشکی استان تهران ضمن تبریک مجدد به منظور روی کار آمدن دکتر ماکنعلی به عنوان ریاست جدید سازمان دامپزشکی کشور از وی به عنوان یکی از فنی ترین دامپزشکان در پست ریاست نام برد و گفت: «با حضور جنابعالی به عنوان رییس سازمان دامپزشکی کشور امید است در بخش خصوصی و شیوه نامه هایی که در دوره های قبلی مشکل داشت بازنگری هایی صورت بگیرد.»

وی همچنین از مشکلاتی که برخی از شهرداری های مناطق مختلف استان تهران برای همکاران دام کوچک بوجود آورده اند گلایه کرد و گفت: «امیدواریم با حضور شما و استفاده از ارتباطات و تفکر مثبت و فنی جنابعالی دیگر شاهد این گونه اتفاقات نبوده و راهکارهایی در این زمینه پیدا کنیم.»

در ادامه آقای حسنی فراهانی دیگر عضو شورای نظام دامپزشکی استان تهران به موضوع همکاران پیرادامپزشک اشاره کرد و افزود: «امید داریم بتوانیم در بحث پت شاپ هایی که در سطح شهر فعال هستند، همچنین مایه کوبی ها فعالیت های به جا و مناسبی انجام دهیم.»

شناسنامه‌دار کردن دام‌های کوچک از اولویت‌هاست

دکتر محمدرضا جهانبخش رفیعی دیگر عضو شورای نظام دامپزشکی استان تهران نیز شناسنامه دار کردن تمامی دام های کوچک در سطح استان تهران را یکی از اولویت های شورای نظام دانست و توضیح داد: «در تلاشیم سامانه یکپارچه ای راه اندازی کنیم که تمامی دام های کوچک در سطح استان از طریق نظام دامپزشکی استان شناسنامه دار شوند. با این کار قطعا کمک بزرگی به حذف درمانگرهای غیرمجاز خواهد شد.»

آیین‌نامه ماده ۱۹ مملو از تضاد و مشکلات است / تصور توسعه نظام دامپزشکی با اعضای بدون تجربه، یک اشتباه استراتژیک است

در ادامه این جلسه رئيس سازمان دامپزشکی کشور، آیین‌نامه ماده ۱۹ نظارت بهداشتی دامپزشکی را پر از تضاد و مشکلات خواند و گفت: «به توصیه خیلی از کارشناسان سازمان، بهتر است به جای اینکه ماده ۱۹ را تغییر دهیم، با تصویب دستورالعمل‌های جدید درون سازمانی، به سمت اصلاح آن حرکت کنیم.»

«دکتر علی‌صفر ماکنعلی» افزود: «بنده فراخوان ورژن ۵ ماده ۱۹ را اعلام کردم اما متاسفانه هیچ‌یک از تشکل‌ها در خصوص اشکالات ویرایش شماره ۵ دستورالعمل اجرایی ماده ۱۹ نظر مشورتی به سازمان ندادند و این نشان می‌دهد که تشکل‌ها هم در نحوه اجرای آن دچار سردرگمی هستند.»

وی افزود: «در کشورهایی مثل نیوزلند، افرادی که به اصطلاح ماهی‌بان خوانده می‌شوند، سیستم پرورش ماهی در قفس در دریا را هر ۲ ماه یک بار و در ازای دریافت مبلغ مشخصی پول مورد بازدید و نظارت قرار می‌دهند و به این شکل نیست که یک دکتر دامپزشک استخدام کنند.»

عضویت در نظام دامپزشکی باید تبدیل به یک افتخار شود

«اینکه تصور کنیم با بزرگ کردن نظام دامپزشکی توسط اعضای بدون تجربه، آن را توسعه دادیم یک اشتباه استراتژیک است. بلکه باید به سمتی حرکت کنیم که دانشگاه‌ها افتخار کنند که مثلا ۲۰ درصد از فارغ‌التحصیلان آنها، افتخار عضویت در نظام دامپزشکی را پیدا کرده‌اند.» این بخش دیگری از صحبت‌های رئیس سازمان دامپزشکی کشور در جلسه مشترک با اعضای نظام دامپزشکی استان تهران بود: «در حال حاضر با یک موج خیلی سنگین تحت عنوان دامپزشکی بخش خصوصی مواجهیم. متاسفانه کاری که در ایران خیلی راحت است، عضویت در نظام دامپزشکی است. در حالی که در سایر کشورها، عضویت در چنین مجموعه‌ای با هر عنوانی که دارد، به این سادگی نیست. امروز دامپزشک فارغ‌التحصیل می‌شود و فردا کارت عضویت دریافت می‌کند و متاسفانه در نظام دامپزشکی، شان و منزلت تشکیلات بخش خصوصی برای انجام اقدامات بهداشتی سیاست گذاری شده توسط دامپزشکی، رعایت نمی‌شود. کسی باید بتواند عضو نظام دامپزشکی شود که دارای صلاحیت‌های فنی حداقلی باشد، اما در کشور ما به این شکل نیست.»

وی تاکید کرد: «ساختار نظام دامپزشکی نباید به گونه‌ای باشد که هر کس با هر سطحی از اطلاعات بتواند عضو آن شود. بلکه دامپزشکان بعد از فارغ‌التحصیل شدن باید مسیر سختی را طی کنند و شایستگی‌های فنی خاصی را به دست آورند تا به این افتخار برسند. بنده به عنوان یک کارشناس، از نظام دامپزشکی و اعضای آن انتظار دارم به سمتی حرکت کنند که عضویت در نظام دامپزشکی برای من یک افتخار باشد. کمااینکه در کشورهایی مثل نیوزلند، نروژ و کانادا، عضویت در نظام دامپزشکی منوط به گذراندن دوره‌های کارآموزی است.»

برنامه مشخصی برای ساماندهی واحدهای پرواربندی گوساله دارم

دکتر ماکنعلی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن انتقاد از اینکه در کشور مد شده که با دست خودمان سایت‌های پر خطر به وجود آوردیم، تصریح کرد: «بنده اعتقادی به مجمتع‌های دامپروری با شکل و شمایل کنونی نداشته و برنامه مشخصی برای ساماندهی واحدهای پرواربندی گوساله دارم. کشور ترکیه در سال ۲۰۱۸ یک و ۲ دهم میلیارد دلار گاو وارد کرده و در طول یک سال ۵ میلیارد دلار از این محل درآمد داشته است. اما در ایران گله‌ها از کشورهای هم جوار شرقی حرکت و درجایی قرار می‌گیرند و انفجار تب برفکی ایجاد می‌کنند. لذا این فرایند از دیدگاه کارشناسی، پر ریسک است.»

رییس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: «در وزارت  جهاد کشاورزی که ما هم عضوی از آن هستیم، ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار پروانه برای گاو و گوساله صادر اما بعد از بررسی مشخص شده که یک میلیون و ۷۰۰ هزار راس دام در آن موجود و قریب به ۲ میلیون راس از ظرفیت اعلامی آنها خالی است. درواقع اعلام شده که ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار گاو و گوساله داریم اما بعد از سرشماری مشخص شده که بیشتر از ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار راس ندارند.»

ای کاش سیستم مدیریتی سازمان دامپزشکی مانند بانک بود

دکتر ماکنعلی با اشاره به اینکه محتوای دامپزشکی در ایران متفاوت از سایر کشورهاست، گفت: «نقشه‌ای در قالب یک پازل درست کردیم که وقتی به خیلی از جاهای آن دست می‌زنیم، سایر جاها خراب می‌شوند. ای کاش سیستم مدیریتی دامپزشکی مانند سیستم مدیریتی بانک‌ها بود. کمااینکه وقتی به یک سازمان، واژه تخصصی اطلاق می‌شود، یعنی از قبل با موضوعاتی مواجه شده و از پیش روی آن کار کرده‌اند. اما در دامپزشکی با موضوعاتی برخورد می‌کنید که بشریت با آن مواجه نبوده است. بیماری‌های نوپدیدی مثل آنفلوانزا، کووید ۱۹ و ... که باعث می‌شوند واژه فوق تخصصی برای سازمان به کار رود.»

وی ادامه داد: «دامپزشکی سازمانی فوق تخصصی متشکل از بخشی خصوصی و بخشی دولتی است. پیش از این و در سال‌های قبل از ۷۲ تمام امور جاری دامپزشکی توسط بخش دولتی صورت می‌گرفت و چیزی به نام دامپزشکی بخش خصوصی نداشتیم. تفکر ما نیز این است که در دامپزشکی دولتی، از میدان تصدی گیری به طور مطلق فاصله بگیریم. البته عده‌ای علیه ما نقد دارند که این کار دامپزشکی را ضعیف می‌کند اما عتقاد ما این است که هر جا تصدی‌گری هست، چون منتج به پاسخ‌گویی می‌شود، دیگر مرجعیت و ذی صلاح بودن معنا ندارد.»

از میدان تصدی‌گری و پاسخ‌گویی بیرون می‌آییم

دکتر ماکنعلی تصریح کرد: «ما به دنبال این هستیم که تا جایی که قوانین اجازه دهد، از میدان تصدی‌گری و پاسخ‌گویی بیرون بیاییم و همان شاهکار سیاست‌گذاری و نظارت را در پیش بگیریم. به‌عنوان مثال اگر آیین‌نامه اجرایی بند ز آسیب‌شناسی شود، ایرادات زیادی از آن بیرون می‌آید. اما یک روزی تصویب شده و حالا هم اگر بخواهیم آن را اصلاح کنیم، با تفکری در سیستم دولتی مواجه می‌شویم مبنی‌بر اینکه تلاش برای اصلاح، منجر به نابودی وضعیت فعلی می‌شود. لذا پیشنهاد آنها این است که وارد فضای اصلاح بند ز آیین‌نامه اجرایی ماده ۳ و ۷ و ۸ و ۹ نشوید. پس ما با یک سری دستورالعمل‌های این چنینی مواجه هستیم.»

رئيس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: «بنده به‌عنوان رئیس کمیته ملی راهبردی تولید بهداشت دام، به معاونت امور دام، شیلات، پشتیبانی امور دام، موسسه رازی و ... نامه زدم تا تمامی وظایف تصدی‌گری را که تا به امروز واگذار کردند و نکردند، اعلام کنند. یکی از برنامه‌های مهم ما در سازمان دامپزشکی این است که هرچه وظیفه تصدی‌گری داریم، آنها را واگذار کنیم. اما در بعد نظارت حتما ورود خواهیم کرد، چون در این زمینه خیلی ضعیف هستیم.»

وی ضمن انتقاد از اینکه در ایران چیزی به معنای تخصصی «بیدارباش سیستم رصد و پایش دارویی» نداریم، تصریح کرد: «سیستم باید به گونه‌ای باشد که کسی جرات نکند داروی بدون کیفیت تولید و عرضه کند که ما در این عرصه خوب حرکت نکردیم. در حالی در ایران ۱۱۴ آزمایشگاه دولتی داریم که این رقم در ترکیه ۸ و در ایالات متحده آمریکا ۱۲ است. همچنین آزمایشگاه‌های ما در قالب سیاست ۳ ستون افراد، تجهیزات و تست‌ها، ساماندهی نشده‌اند.»

کارهایی کردیم که فحش آن را خوردیم

دکتر ماکنعلی با بیان اینکه در بحث پیراپزشک، مایه کوبی و پت‌شاپ فاقد نظم هستیم، تصریح کرد: «پیش از این در حوزه معاونت بهداشتی کارهایی کردیم که فحش آن را خوردیم. یکی از این کارها، به روزرسانی پروتکل‌های بازرسی فراورده‌های پروتئینی یا حذف ناظرین بهداشتی است. با این کار ملت و خودمان را راحت کردیم.»

وی در پایان گفت: «بنده از رییس و اعضای شورای نظام، همچنین کمیته های تخصصی نطام دامپزشکی تهران تقاضا دارم بازوی مشورتی سازمان دامپزشکی باشند. سازمان آمادگی شنیدن هرگونه انتقاد و یا پیشنهادی را دارد. بنده به هیچ عنوان بخش خصوصی را رقیب سازمان نمیدانم و آماده هرگونه همکاری با بخش خصوصی هستم.»