انتشار : 1400/09/29 بازدید : 646

سازمان دامپزشکی نیاز به بازسازی و تحرک بسیار زیاد دارد

سازمان دامپزشکی در سال‌های اخیر نتوانسته در حد و اندازه مسئولیت‌ها و مأموریت‌هایش ظاهر شود و بعضا دیده شده که این سازمان گاهی حتی از حوادثی که گریبان دامپزشکی را می‌گیرد عقب افتاده، در حالی که غالب حوادث دامپزشکی مانند بیماری‌ها قابل پیش‌بینی و مدیریت هستند.

دکتر مسعود عربشاهی پیشکسوت دامپزشکی در گفتگو با خبرنگار فاخته با بیان اینکه دامپزشکی نقش حیاتی در سلامت و بهداشت جامعه دارد گفت: هر کجا سیستم دامپزشکی از ایفای نقش خود باز بماند، سیستم بهداشت و سلامت و پزشکی جامعه دچار مشکلات جدی می‌شود و تلاش برای رفع این آسیب‌ها، خسارت‌های بسیاری به کشور وارد می‌کند.
وی با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد مدیریت سازمان دامپزشکی کل کشور باید از پتانسیل هر دو بخش دولتی و غیردولتی در امور جاری استفاده کند افزود: آنچه مقام عالی سازمان دامپزشکی باید در دستور کار قرار دهد هم‌افزایی بخش‌های دولتی و غیر دولتی دامپزشکی کشور است.
عربشاهی تصریح کرد: ایجاد تحرک لازم در سیستم دامپزشکی به خصوص در بخش دولتی، جلوگیری از تقابل و رویارویی بخش دولتی با بخش خصوصی و واگذاری اموری که قانون نظام جامع دامپروری و قانون افزایش بهره‌وری برای بخش خصوصی دامپزشکی مشخص و معین کرده‌اند باید در اولویت فعالیت‌های سازمان دامپزشکی کشور قرار گیرد.
وی بر تاکید دولت سیزدهم بر موضوع واگذاری‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: لازم است مدیرت فعلی سازمان دامپزشکی کشور همکارانمان در بخش دولتی را تشویق کند که اگر این قوانین و مقررات را اجرایی کنند نه تنها خدشه‌ای به سیستم دولتی دامپزشکی وارد نمی‌شود که باعث ارتقای دامپزشکی کل کشور می‌شود.
این فعال باسابقه بخش غیردولتی دامپزشکی ادامه داد: سالها است که حوزه درمان و بهداشت دامپزشکی به بخش خصوصی واگذار شده و شاهد هستیم که این موضوعات بدون حاشیه از سوی فعالان پرتلاش و پرتوان بخش غیردولتی دامپزشکی پیگیری شده تا آنجا که حتی در دورافتاده‌ترین مناطق کشور، دام و طیور از خدمات مناسب سلامت و بهداشت بهره‌مند هستند.
عربشاهی با اشاره به اینکه شایسته است بخش دولتی دامپزشکی به نظارت، مسئولیت‌ها و وظایف حاکمیتی خود بپردازند از سرپرست سازمان دامپزشکی کشور خواست تا واگذاری امور به بخش خصوصی را با جدیت دنبال کرده و این اطمینان را به بخش دولتی بدهد که این واگذاری‌ها مشکلی برای آنان به وجود نمی‌آورد.
وی همچنین به مدیریت جدید سازمان دامپزشکی پیشنهاد کرد تا در قسمت‌های مختلف امور بسیار متنوع دامپزشکی از حضور متخصصان، افراد باسابقه و باتجربه که در راه دامپزشکی سال‌های سال تلاش کرده‌اند و با انگیزه بسیار، دلسوز دامپزشکی کشور هستند، استفاده کند.
دکتر عربشاهی با بیان اینکه وقتی مشکلاتی در راس دو بخش خصوصی و دولتی دامپزشکی به وجود بیاید کل سیستم دامپزشکی و بدنه آن آسیب می‌بیند تصریح کرد: بخش خصوصی بازوی توانمند بخش دولتی دامپزشکی است و اعتقاد دارم همکارانم در بخش دولتی نباید برای واگذاری‌های امور به بخش خصوصی نگرانی داشته باشند.
این فعال دامپزشکی با اشاره به مشکلات و بیماری‌هایی که هر از چند گاهی گریبانگیر سیستم حاکمیتی دامپزشکی کشور می‌شود گفت: حضور یک مدیر لایق با ارتباطات گسترده و موثر می‌تواند به هنگام، از بروز  ضررهای بزرگ در حوزه دامپزشکی جلوگیری کند که به نظر می‌رسد سابقه سرپرست فعلی سازمان دامپزشکی کل کشور و روابط خوبی که او با مدیران بخش‌های مختلف، متخصصین، اساتید و پیشکسوتان دامپزشکی دارد در این مورد موثر باشد.
وی تاکید کرد: با سابقه بیش از 2 دهه آشنایی با سرپرست فعلی سازمان دامپزشکی کشور به یقین می‌گویم انتصاب سیدمحمد آقامیری در سازمان دامپزشکی کشور نویدبخش دورانی باشکوه برای دامپزشکی ایران به عنوان خط مقدم بهداشت و سلامت جامعه است.
عربشاهی سرپرست سازمان دامپزشکی کشور را مدیری مدبر، اهل مطالعه، با برنامه و مشورت‌پذیر دانست که تاکنون تلاش‌های مجدانه بسیاری برای اعتلای جایگاه دامپزشکی کشور کرده است.
رییس شورای نظام دامپزشکی استان قم، برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌های مبتنی بر مطالعه برای جلوگیری از بروز مشکلات در آینده را از ویژگی‌های مدیریتی سرپرست فعلی سازمان دامپزشکی کشور برشمرد و تصریح کرد: اعتقاد سیدمحمد آقامیری به حمایت از اعضای خانواده بزرگ دامپزشکی کشور نقطه عطف فعالیت‌های او در  سازمان نظام دامپزشکی بود که یقینا در سازمان دامپزشکی کشور نیز در ابعاد وسیع‌تر شاهد آن خواهیم بود.

وی با ذکر خاطره‌ای از حمایت‌های بی‌دریغ سیدمحمد آقامیری از دامپروران کشور در زمان درگیری آنان با بیماری تب برفکی گفت: حضور سیدمحمد آقامیری در سازمان دامپزشکی کشور به عنوان مدیری پاکدست که حقیقتا به دامپزشکی علاقمند است، فرصت مغتنمی است تا باردیگر شاهد اعتلای جایگاه دامپزشکی باشیم.

گفتگو: راحیل حقیقی