انتشار : 1400/09/24 بازدید : 677

اطلاعیه ۱۴۰۰۰۹۲۴ سازمان دامپزشکی کشور

رخداد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در گیلان، نخستین رخداد در طیور صنعتی در موج ۱۴۰۰ الی ۱۴۰۱

نخستین رخداد بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در طیور صنعتی در موج ۱۴۰۱ – ۱۴۰۰ در یک واحد مرغ مادر گوشتی در غرب شهرستان رشت مشاهده و نمونه‌های ارسالی به آزمایشگاه به تایید رسید.

▫️به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، در چارچوب برنامه ملی رصد و پایش تشدیدی بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان (HPAI) در کشور گزارشی مبنی بر وقوع تلفات در طیور بومی در روستای توسروندان در بخش سنگر از شهرستان رشت گزارش و در فاصله کمتر از ۲۴ ساعت گزارش دیگری مبنی بر بروز تلفات در یک واحد مرغ مادر گوشتی در غرب شهرستان رشت نیز دریافت که نمونه‌های ارسالی به آزمایشگاه؛ تائید کننده بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در هر دو مورد بوده است.

▫️بنابراین گزارش، با توجه به موج سنگین بیماری در جهان و نیز با توجه به ورود تعداد قابل توجهی پرندگان مهاجر به کشور وقوع مواردی از بیماری در کشور قابل تصور بود که در اطلاعیه‌های قبلی سازمان دامپزشکی نیز هشدارهای لازم در این ارتباط داده شده بود. اکیپ‌های واکنش سریع اداره کل دامپزشکی استان نسبت به مهار واحد روستایی اقدام و عملیات قرنطینه و مهار واحد صنعتی نیز در دستور کار قرار دارد. با توجه به وضعیت نگهداری طیور بومی در استان گیلان شرایط برای گردش ویروس مهیا بوده است.

▫️لذا سازمان دامپزشکی کشور مجددا" از تمام پرورش دهندگان طیور صنعتی در تمام سطوح و روستاییان درخواست می‌نماید ضمن ارتقای سطح هوشیاری و موازین امنیت زیستی، هرگونه کاهش تولید، کاهش مصرف آب، کاهش مصرف دان و تلفات غیر متعارف را در اسرع وقت به نزدیکترین اداره دامپزشکی گزارش نمایند.