انتشار : 1400/10/12 بازدید : 488

دامپزشکی نوین با جراحی روبات‌ها/ حیوانات با فناوری‌های جدید نفس راحتی می‌کشند

پیشرفت‌های فناوری به بهبود کیفیت زندگی حیوانات کمک کرده است.

دامپزشکی شاخه‌ای است که با پیشگیری، کنترل، تشخیص و درمان بیماری‌ها، اختلال‌ها و آسیب‌ها در حیوانات سروکار دارد. در کنار این مسائل اصلی، در زمینه پرورش حیوانات، دامداری، تحقیق در مورد تغذیه و توسعه محصول نیز می‌پردازد. دامنه دامپزشکی وسیع است و همه گونه‌های جانوری اعم از اهلی و وحشی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

دامپزشکی به طور گسترده‌ای، چه با نظارت حرفه‌ای و آکادمیک (و چه بدون نظارت حرفه‌ای) مورد استفاده قرار می‌گیرد. مراقبت‌های حرفه‌ای اغلب توسط دامپزشک هدایت می‌شود، همچنین توسط افرادی خبره نیز که تجربه بالایی دارند و در این زمینه کار می‌کنند. این می‌تواند توسط سایر متخصصان حرفه‌ای با تخصص‌های خاص، مانند فیزیوتراپی یا دندانپزشکی حیوانات و نقش‌های مربوط به گونه‌ها مانند مرغ‌ها تقویت شود.

علوم دامپزشکی از طریق نظارت و کنترل بیماری‌های مشترک (بیماری‌های عفونی منتقل‌شده از حیوانات به انسان)، ایمنی غذا و تحقیقات پزشکی اولیه به سلامت انسان نیز کمک می‌کند.

دامپزشکان اغلب با اپیدمیولوژیست‌ها و سایر متخصصان بهداشت یا جانوری همکاری می‌کنند. از نظر اخلاقی، دامپزشکان معمولاً موظف به مراقبت از رفاه و سلامت حیوانات هستند. آنها در زمینه تشخیص، درمان و کمک به حفظ ایمنی و سلامت حیوانات فعالیت دارند.

رشته دامپزشکی شاهد تغییرات زیادی در سال‌های اخیر بوده است که دامپزشکان را قادر ساخته تا تشخیص‌های سریعتر، پیش‌بینی‌های دقیق‌تر انجام دهند و بدین طریق جان حیوانات زبان‌بسته را نجات دهند.

دامپزشکی نوین با جراحی روبات‌ها/ حیوانات با فناوری‌های جدید یک نفس راحت می‌کشند

استفاده از فناوری همچنین دستیابی به نتایج بهتر را تضمین کرده است و این امر تنها محدود به حیوانات خانگی نیست. همچون پزشکی، ریشه‌های دامپزشکی را باید هم‌دوره با پیدایش دامداری قلمداد کرد، یافته‌های باستان‌شناسی نشان می‌دهد عمل جراحی جمجمه حیوانات پیشینه‌ای طولانی دارد. طبیعتاً با اهلی‌تر شدن حیوانات، بحث سلامت آنها اهمیت بیشتری پیدا کرد.

سیستم‌های نرم‌افزاری کامپیوتری، فناوری‌های پیشرفته پزشکی و استراتژی‌های بازاریابی تحت وب، بازار جهانی خدمات دامپزشکی را متحول کرده است که در حال حاضر در سال ۲۰۲۰ به ۲۰۰ میلیارد دلار می‌رسد.

اولین مدرسه دامپزشکی به طور سیستماتیک در تاریخ ۴ اوت ۱۷۶۱ در فرانسه تأسیس شد. سپس تا قبل از سال ۱۸۰۰ چندین مدرسه دامپزشکی در وین، تورین، کپنهاک، پادوآ، هانور، لایپزیک، بولونیا، ناپل، برلین، مونیخ، میلان، لندن و مادرید نیز تأسیس شدند.

پیشرفت‌های فناوری در دامپزشکی

در طول دهه گذشته، دامپزشکی تغییرات زیادی در زمینه تشخیص، درمان و مراقبت داشته است. MRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی)، اسکن اولتراسوند و لاپاراسکوپی که فقط برای انسان استفاده می‌شدند، امروزه برای درمان حیوانات خانگی و سایر حیوانات نیز رایج شده است. رادیوگرافی‌های دیجیتالی جایگزین اشعه ایکس شده‌اند و ارزیابی کامل و درمان مؤثر انجام می‌گیرد. همچنین ابزارهای پیشرفته جراحی دهان حیوانات ساخته‌ شده که دامپزشکان را قادر می‌سازد تا سلامت دهان و دندان را در حیوانات خانگی بهبود بخشند. اختراعات جدیدتر در حوزه مسائل بهداشتی و درمانی حیوانات به طور همه جانبه‌ای امکان پیشگیری و مراقبت بهتر از حیوانات فراهم کرده است.

وسایل پوشیدنی

از پوشیدنی‌های حیوانات به طور فزاینده‌ای برای نظارت بر سلامت حیوانات استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها که آمارهای حیاتی مانند دمای بدن، ضربان قلب، میزان تنفس و... را ثبت می‌کنند به پیگیری مداوم سلامت حیوان خانگی کمک می‌کنند. چنین دستگاه‌هایی همچنین تشخیص‌ها را بهبود می‌بخشند و منجر به درمان بهتر، سریع‌تر و دقیق‌تر می‌شوند.

چاپ سه‌بعدی

چاپ سه‌بعدی در جراحی برای حیوانات بسیار مفید است. این فناوری، دامپزشکان را از اطلاعات تقریباً قطعی در مورد ساختار داخلی استخوان و ماهیچه حیوان برخوردار می‌کند. نمونه‌سازی سریع به مدل‌سازی استخوان حیوانات با استفاده از اسکن توموگرافی کامپیوتری کمک می‌کند. چنین پیشرفت‌هایی برای صاحبان حیوانات خانگی نیز مفید است زیرا به آنها در مورد آناتومی و فیزیولوژی حیوان خانگی خود اطلاعات با ارزشی می‌دهد. فناوری چاپ سه‌بعدی نیز به طور گسترده‌ای برای ساخت پروتزهای سفارشی برای حیوانات استفاده می‌شود که تهیه آنها به طور کلی مشکل است.

روش‌های کم‌تهاجمی جراحی

عمل جراحی از طریق روش‌های کم‌تهاجم در حال حاضر تقریباً بر روی هر قسمتی از بدن حیوان خانگی، از جمله قلب و سایر اندام‌های داخلی انجام می‌شود. این فناوری زمان بازیابی حیوانات خانگی پس از جراحی را به شدت کاهش می‌دهد و به آنها کمک می‌کند تا در اولین فرصت به حالت عادی خود بازگردند.

دامپزشکی نوین با جراحی روبات‌ها/ حیوانات با فناوری‌های جدید یک نفس راحت می‌کشند

پیشرفت‌های دیگر در دامپزشکی شامل تشخیص شکستگی مبتنی بر ریزتراشه برای شکستگی استخوان‌ها، دستگاه‌های مانیتورینگ جراحی، جراحی‌های لیزری اصلاحی چشم، دوربین‌های قرصی دهانی است که در هنگام بلعیدن، تصاویر داخلی ۳۶۰ درجه به دست می‌آورد.

پیشرفت در مدیریت عملکرد دامپزشکی

پیشرفت‌های فناوری نه تنها به عملکرد دامپزشکی، بلکه در حوزه داروشناسی نیز کمک کرده است. برنامه‌های کامپیوتری دامپزشکی اگرچه در بازار جدید نیستند اما با حرکت بیشتر ارائه‌دهندگان نرم‌افزار به سمت رایانش ابری، تغییراتی در آنها ایجاد شده است. مزایای این برنامه‌ها عبارتند از:

۱. به آسانی در دسترس هستند: وقتی داده‌های بیمار و پرونده‌های پزشکی در ابر ذخیره می‌شوند، دامپزشکان می‌توانند آنها را با کلیک یک دکمه با استفاده از هر دستگاهی که دارای اینترنت است بازیابی کنند. این امر در مواقعی که نیاز به دسترسی به مدارک پزشکی در حین حرکت یا در موارد اضطراری است بسیار اهمیت می‌یابد.

۲. همکاری بهتر: مراقبت از حیوانات خانگی نیاز به کار گروهی دارد. پرونده‌های الکترونیکی پزشکی ذخیره‌شده در ابر به همه اعضای تیم اجازه می‌دهد تا به آخرین داده‌ها دسترسی پیدا کرده و بر روی آنها کار کنند، حتی اگر در مکان‌ها یا مناطق زمانی مختلف حضور داشته باشند. نرم‌افزار جدیدتر مدیریت عملکرد دامپزشکی، به کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها اجازه می‌دهد تا مستقیماً به نتایج آزمایشگاه‌های تشخیصی دسترسی داشته باشند، بنابراین زمان درمان را به شدت کاهش می‌دهد و زندگی را برای صاحبان حیوانات آسان می‌سازد. اشتراک‌گذاری اطلاعات از طریق وب همچنین کارآیی درمان را بهبود می‌بخشد و احتمال خطای پزشکی را کاهش می‌دهد.

۳. ایمن‌سازی داده‌ها: داده‌های ذخیره‌شده در یک نرم‌افزار مدیریت دامپزشکی مبتنی بر ابر ذخیره، پشتیبان‌گیری و در مکانی خارج از سایت بازیابی می‌شوند بنابراین از سرقت یا آسیب ناشی از خرابی‌های سخت‌افزاری، بلایا و ... جلوگیری می‌کنند.

۴.مقرون‌به‌صرفه: نرم افزار مدیریت عملکرد رایانش ابری، زمان و تلاش دامپزشکان را می‌کاهد و در هزینه صرف‌شده برای سرورها، نصب برنامه، به‌روزرسانی یا مشاوره در محل صرفه‌جویی می‌کند. اکثر سیستم‌ها و برنامه‌های قیمت‌گذاری به صورت انعطاف‌پذیر و متناسب با نیازها ارائه می‌شوند که همچنین منجر به بازگشت سریعتر و بهتر سرمایه‌گذاری خواهد شد.

سیستم‌های نرم‌افزاری کامپیوتری، فناوری‌های پیشرفته پزشکی و استراتژی‌های بازاریابی تحت وب، بازار جهانی خدمات دامپزشکی را متحول کرده است که در حال حاضر در سال ۲۰۲۰ به ۲۰۰ میلیارد دلار می‌رسد. بنابراین پذیرش فناوری‌های جدیدتر، در دامپزشکی و کلینیک‌ها و بیمارستان‌هایی که به دنبال افزایش عملکرد خود هستند ضروری به نظر می‌رسد.