انتشار : 1397/10/22 بازدید : 471

در نود و چهارمین سال تاسیس موسسه تحقیقات واکسن مطرح شد، در بخش آموزش و پژوهش دامپزشکی در شرایط سختی قرار داریم.

رییس نظام دامپزشکی کشور با بیان این که در حوزه تحقیق دامپزشکی در حد صفریم، گفت: رشته دامپزشکی برای برخی مراکز آموزشی به محلی برای درآمدزایی تبدیل شده است.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدرضا صفری در مراسم سالگرد نود و چهارمین سال تاسیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی، اظهار کرد: در حال حاضر در بخش آموزش و پژوهش دامپزشکی در شرایط سختی قرار داریم.

وی ادامه داد: برخی مراکز آموزشی این رشته را به محلی برای درآمدزایی خود تبدیل کرده‌اند که این امر به شاکله این بخش آسیب وارد کرده است.

دکتر صفری افزود: متاسفانه ما در حوزه تحقیق دامپزشکی در حد صفریم و هنوز نتوانسته‌ایم به الگوی ثابتی از سیر شیوع تا کنترل بیماری‌ای که بیش از ۱۰۰ سال است در کشور مشاهده می‌شود، دست یابیم.

وی توضیح داد: ما برای توسعه بخش پژوهشی نیاز به ایجاد پژوهشکده‌های مختلفی داریم تا بتوانیم طرح‌های موثری را از طریق آنها به سرانجام برسانیم.

رییس نظام دامپزشکی اظهار کرد: پژوهش در حوزه سلامت و تامین امنیت غذا در کوتاه‌مدت نتیجه خود را نشان نمی‌دهد؛ به همین دلیل اکثر دولت‌ها با این استدلال که گذرا هستند، سرمایه‌گذاری چندانی بر روی آن نمی‌کنند.

صفری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه در حال حاضر شاهد اعمال فشارهایی بر موسسه رازی هستیم، تاکید کرد: این موسسه تامین بخش زیادی از نیاز کشور به واکسن دام و طیور را به عهده دارد و با تولیدات خود از خروج میلیاردها دلار سرمایه از کشور جلوگیری می‌کند.

وی توضیح داد: برای اینکه فشارهای بیرونی بر این موسسه تاثیرگذار نباشند، در مرحله اول پرسنل این مجموعه باید وحدت و همدلی خود را حفظ کنند و با بالابردن کیفیت تولیدات اجازه کم رنگ کردن نقش این موسسه را به کسی ندهند.

رییس نظام دامپزشکی کشور گفت: مسئولان البرز هم باید با توجه به اینکه این موسسه یکی از مراکز مهم تحقیقاتی این استان است، دفاع تمام قدی از عملکرد آن داشته باشند و حمایت‌های لازم برای توسعه فعالیت‌های این مجموعه را فراهم کنند.