بیانیه سازمان نظام دامپزشکی ج.ا.ا در پاسخ به اظهارات رئیس محترم سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص دامپزشکان

منتشر شده در ۱۴۰۳/۰۳/۲۱ | بازدید : 251 بار

سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران در پی اظهارات ناباورانه رئیس محترم سازمان حفاظت محیط زیست کشور در خصوص عدم تجربه و تخصص کافی دامپزشکان کشور در مقوله درمان حیات وحش، بیانیه‌ای در حمایت از تخصص و دانش انکارناپذیر دامپزشکان صادر نمود.

 

متن بیانیه به شرح ذیل است:

 

بسمه تعالی

 

در کمال ناباوری اظهارنظر غیرکارشناسی و ناعادلانه‌ای از طرف سازمان حفاظت محیط زیست کشور در رسانه‌ها منتشر شده است که همکاران زحمت‌کش و متخصص دامپزشکی کشور را مورد هجمه قرار داده است. اظهاراتی که صنف دامپزشکی را به عدم تخصص کافی در زمینه تشخیص و درمان حیات وحش متهم کرده و با عباراتی ناشایست مدعی شدند که دامپزشکان حتی نمی‌توانند جنسیت یک یوز را تشخیص دهند. قطعا اینگونه اظهارنظرها و صحبت‌ها در خصوص همکاران زحمت‌کش و متخصص صنف دامپزشکی شایسته و تاب‌آور نمی‌باشد. 

دامپزشکان، سربازان گمنام عرصه بهداشت و سلامت جامعه هستند که در فعالیت‌های گسترده علمی، تحقیقاتی و اجرایی در بخش‌های دامپزشکی، پزشکی، صنایع غذایی و دارویی برای حفظ سلامت جامعه و محیط زیست سهم بالایی دارند و این مهم نشان از ظرفیت و توانایی علمی بالای این حرفه دارد.

تلاش و حضور دامپزشکان در زمینه سلامت واحد (one health) بر جهانیان پوشیده نیست. پر واضح است که دامپزشکی این مرز و بوم شاخص غرب آسیا و خلیج فارس می‌باشد و خدمات همکاران دانشمند و زحمت‌کش ایرانی حتی در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در تشخیص و درمان دام‌های اهلی و وحشی به ویژه پرندگان حیات‌وحش شهره می‌باشد.

با توجه به نقش انکارناپذیر دامپزشکان در بهداشت عمومی و سلامت جامعه باید یادآور شد همکاری و تعامل دامپزشکی با محیط‌زیست راهی مطمئن برای جلوگیری از انتشار آلودگی‌های زیست محیطی است.

کمبود نیروی دامپزشک در سازمان حفاظت محیط زيست، قرينه‌اي غير قابل كتمان در عدم اشراف سازمان مذكور نسبت به اهميت و نقش پررنگ دامپزشكان در مورد اقدامات فوري زيست محيطي می‌باشد.

ایجاد درمانگاه‌های حیات وحش توسط آن سازمان در راستای وظایف سازمانی اگرچه قابل تقدیر است، لکن عدم هماهنگی و اخذ مجوز، همچنین بکارگیری افراد تایید صلاحیت نشده توسط سازمان نظام دامپزشکی ج.ا.ا مهر تایید دیگری بر عدم تعامل آن سازمان و فرافکنی در عدم توفیقات سازمانی می‌باشد.

طرح چنین مسائلی از طرف مسئولین سازمان حفاظت محیط زیست با توجه به بار روانی منفی که بر روی دامپزشکان عزیز کشور خواهد گذاشت، امكان تحت الشعاع قرار دادن همکاری‌های موجود را متصور مي‌نمايد و در نتیجه مشکلاتی را برای بهداشت عمومی و بهداشت محیط زیست بوجود خواهد آورد.

امید است سازمان حفاظت محیط زیست کشور به جاي استفاده از ادبيات غير متقن و غير مستند كه منجر به خدشه‌دار کردن اعتماد و غرور دامپزشکان عزیز خواهد شد، با نگاهی متعاملانه، خدمات شایسته دامپزشکان خدوم به ویژه همکاران دامپزشک آن سازمان را ارج نهاده و ضمن بازنگری در گفتار و مداقه در اظهار نظرات سازمانی به نحو شایسته اصلاح لازم را به عمل اورد و به جاي نگاه كليشه‌اي به بيرون مرزها، با استفاده از ظرفيت شگرف دامپزشكي داخل كشور بستر ارتقا بهداشت عمومي و حفاظت عملي از محيط زيست را متبلور نمايد.

"مرغ همسايه همچنان غاز نيست"

 

روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران